Parafia Matki Bożej Raciborskiej

Kościół na ulicy Żorskiej

Opis kościoła

Kościół pw. Matki Bożej jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która jest położona na terenie dekanatu raciborskiego należącego do diecezji opolskiej. Parafia ta została erygowana w 1937 r., po jej wyodrębnieniu z parafii pw. św. Mikołaja.

Barokowa świątynia została wzniesiona w 1723–1736. Na szczególną uwagę zasługuje jej wnętrze. Ołtarz pochodzi z 1870 r. i posiada wystrój neobarokowy. Jego najważniejszym elementem jest umieszczony ponad tabernakulum cudowny obraz Matki Boskiej Raciborskiej, który stanowi miejsce kultu i pielgrzymek okolicznej ludności. Po obydwu stronach ołtarza znajdują się trzy kolumny, u góry usytuowany jest obraz św. Anny z 1893 r. Uwagę zwracają także dwa powstałe pod koniec XVIII w. ołtarze boczne: Najświętszej Krwi i Świętego Krzyża.

Godne uwagi jest również otoczenie kościoła. Znajduje się tutaj bowiem odnowiona grota Matki Bożej Fatimskiej, stacje Drogi Krzyżowej i stacje Różańca Świętego, a także plebania i ołtarz polowy z kopią obrazu Matki Bożej z tyłu kościoła. Dodatkowo, 20 maja 2006 r. pod kościołem uroczyście odsłonięto pomnik Jana Pawła II.

Najbardziej uroczyste odpusty w kościele pw. Matki Boskiej Raciborskiej odbywają się w każdą niedzielę po Nawiedzeniu, Wniebowzięciu i Narodzeniu Najświętszej Maryi Panny. Co roku do tego najstarszego górnośląskiego sanktuarium maryjnego przybywa wiele pielgrzymek z okolicznych parafii, a także pielgrzymi indywidualni. Matka Boska Raciborska słynie bowiem z cudów, a modlił się przy niej nawet sam król Jan III Sobieski w drodze na Wiedeń. Od najdawniejszych czasów przychodzi tu procesja z parafii pw. św. Mikołaja ze Starej Wsi, od wielkiego pożaru w 1698 r. kościół odwiedza procesja z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a od czasu epidemii cholery w 1831 r. przybywa tutaj również procesja z parafii pw. św. Jana Chrzciciela.

Korzystano z Wikipedii

Historia kościoła

Kościół Matki Bożej Raciborskiej powstał wg legendy za sprawą mężnego Szczepana z Raciborza. Zgodnie z nią objął on wartę na przedmieściach miasta z rozkazem zaalarmowania mieszczan w razie najazdu husytów. Kiedy nieopatrznie zasnął pod wielkim dębem, został pojmany i skrępowany. Husyci chcieli go powiesić na drzewie, ale uciekli w popłochu, gdy ukazała się im Matka Boża oraz rycerz anielski. Wdzięczny za wybawienie Szczepan udał się w podzięce na pielgrzymkę do Częstochowy, skąd przywiózł kopię cudownej jasnogórskiej ikony. Obraz zawisł na dębie, a msze św. odprawiał tu kapelan starowiejski. Według tradycji, w 1432 r. stanął tu kościół ufundowany przez węgierskiego hrabiego, który modląc się przed wizerunkiem Matki Boskiej wyprosił łaski uzdrowienia dla śmiertelnie chorej żony. Świątynia jest poświadczona źródłowo w 1445 r. Początkowo drewniana, w latach 1723–1736 zastąpiona obecną barokową murowaną.

Najcenniejszy skarb kościoła pw. Matki Boskiej Raciborskiej, czyli cudowny obraz, został namalowany na drewnie na przełomie XVI/XVII w. W swojej kompozycji i stylu podobny jest do obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na wizerunku umieszczone są korony poświęcone przez papieża Jana Pawła II. Wg wstępnych opinii obraz pochodzi z przełomu XVI/XVII w., choć nie zostały przeprowadzone żadne badania, które potwierdzałyby ten fakt. Ciekawostkę jest, że weduta z Matką Boską ratującą Racibórz przed pożarem znajduje się na Mensie Mariana – malowidle z początku XVIII w., które umieszczone jest na zaplecku obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w klasztorze jasnogórskim.

Czas powstania i dostępność

1727 r. (XVIII w.)
Kościół pochodzi z I poł. XVIII w.

Kościół pw. Matki Bożej jest ogólnodostępny. Najlepiej jest go zwiedzać w godzinach porannych lub popołudniowych, przed lub po odprawianą tutaj codziennie mszą Św. oraz w niedziele i święta.

Facebook kościoła Strona kościołą